Ile czasu potrzeba by nauczyć się rosyjskiego?

Chcesz zacząć naukę języka rosyjskiego, ale nie wiesz, ile Ci to zajmie? Warto mieć tego świadomość, by cierpliwie zabrać się za pracę. Oczywiście jedni szybciej osiągają postępy, a inni nieco wolniej – znaczenie ma wiele czynników. Wyjaśniamy, ile czasu potrzeba by nauczyć się rosyjskiego oraz od czego jest to zależne. W tym artykule podzielimy się standardowymi wytycznymi Rady Europy oraz własnymi przykładami wziętymi z życia!

Ile czasu potrzeba na naukę języka rosyjskiego?

Standardowo przyjmuje się, że by opanować język rosyjski na poziomie A1, A2 oraz B1, potrzeba średnio kolejno poświęcić ok. 120 h nauki.

Aby uzyskać każdy z poziomów, Rada Europy przewiduje określoną liczbę godzin zajęć:

  • A1 oraz A2 – ok. 120 godzin/1 poziom,
  • B1 – 120 godzin,
  • B2 – 240 godzin,
  • C1 oraz C2 – 240 godzin/1 poziom.

Oczywiście podane liczby godzin są tylko orientacyjne. Ogromne znaczenie mają indywidualne predyspozycje. Niektórzy mają naturalną zdolność do szybszej nauki obcych języków, inni z kolei będą mieli większą łatwość ze względu np. na podobieństwo do języka ojczystego. Naturalnie, prościej jest też osobom młodszym (poniżej 25. roku życia).

Jak długo Polacy uczą się języka rosyjskiego?

Język rosyjski jest łatwiejszy dla Polaków niż np. Anglików. Ponieważ jest to jeden z języków słowiańskich, jest on pod wieloma względami podobny do polskiego. Wiele prostych słów brzmi bardzo podobnie, co znacznie przyspiesza naukę.

Nasze doświadczenie pokazuje, że średnio Polacy chcący osiągnąć poziom A1 w języku rosyjskim muszą poświęcić na ten cel ok 80 h lekcyjnych nauki.

Na początku postępy są odczuwalne bardzo szybko. Kiedy pozna się już cyrylicę, odkrywa się, że wiele wyrazów jest podobnych i można łatwo je rozszyfrować. Pierwsze sukcesy wprawiają w dobry nastrój, dodają pewności siebie i świetnie motywują do dalszej pracy.

W Słowiance do każdego ucznia podchodzimy w pełni indywidualnie. Doskonale rozumiemy, że istnieją różne sposoby na naukę i staramy się dostosować nasze podejście. W ofercie dostępne są nie tylko kursy grupowe, ale też indywidualne. Jesteśmy w stanie określić cele językowe oraz przygotować spersonalizowany, dedykowany program. Wtedy możliwa jest jak najszybsza i najbardziej efektywna nauka języka.

Ile czasu trwa nauka języka rosyjskiego? – przykłady z życia

Teoria teorią, ale najważniejsza jest praktyka. Przy omawianiu tego tematu warto więc wesprzeć się przykładami z życia. Poniżej opisujemy kilka historii naszych kursantów.

Przykład nr 1: Agnieszka

Agnieszka uczyła się w szkole średniej języka rosyjskiego przez kilka lat. Później miała dużą przerwę, około siedmiu lat. Ze względu na pracę postanowiła wrócić do rosyjskiego. Chociaż już miała jakiś kontakt z językiem, okazało się, że lepiej by zaczęła od zera. Alfabet wprowadzamy na zajęciach w ciągu 1-2 lekcji, ale pracujemy na aktualnym słownictwie, a nie na takim, jakie uczyło się dzieci wiele lat temu.

Dla Agnieszki tylko pierwsze lekcje były łatwe. Warto pamiętać o tym, że rok rosyjskiego w szkole średniej a rok w szkole językowej w małej grupie 6 osób to zdecydowanie nie to samo. Już od początku wprowadzamy ważne zagadnienia, ponieważ jeśli np. nie potrafi się odmieniać czasowników, to takie luki i błędy będą tylko przeszkadzać w przyszłości. Czasem lepiej zacząć znów od zera, by przypomnieć sobie i ugruntować podstawy.

Agnieszka po poziomie A1 od razu przeskoczyła na B1. Poczuła się pewnie i odświeżyła sporo materiału. Teraz wiemy, że była to dobra decyzja. Zdobyła podstawy, które przydają jej się w pracy oraz uzupełniła je o tematy i słownictwo, które są jej potrzebne w kontaktach z osobami rosyjskojęzycznymi.

Przykład nr 2: Mikołaj

Mikołaj uczył się rosyjskiego w liceum przez dwa lata, ale później miał przerwę na trzy lata. Był bardzo zmotywowany, ponieważ ma rosyjskojęzycznych przyjaciół i dużo czasu może poświęcać na naukę samodzielną. Test poziomujący i rozmowa wstępna wykazały, że Mikołaj jest teraz na poziomie A1/2, ale zdecydowaliśmy, że dołączy do grupy A2 – chciał ciężej pracować, a do tego miał czas by nadrobić zaległości we własnym zakresie. Oprócz standardowych zajęć i ćwiczeń z podręcznikiem mógł praktykować język rosyjski ze znajomymi.

W ciągu roku Mikołaj zrobił duże postępy i przeskoczył na poziom B2. Chociaż był początkowo najsłabszy w grupie, tylko bardziej motywowało go to do pracy. W tym przypadku takie podejście dało świetne efekty. Z tego względu poza standardową ścieżką rozwoju staramy się podchodzić do każdego kursanta indywidualnie.

Przykład nr 3: Magda

Magda to idealny przykład „wiecznego A2-B1”. Polakom bardzo łatwo jest dojść do poziomu A2-B1 w nauce języka rosyjskiego. Przeskok na B2 stanowi jednak już większe wyzwanie. Nie bez powodu nawet Rada Europy zakłada na poziom A2 ok. 120 h nauki, a na poziom B2 dwa razy więcej – ok. 240 h. Potwierdza to również nasze doświadczenie. Z czego to wynika? Na poziomie B2 wprowadzony zostaje język oficjalny oraz bogatsze, zaawansowane słownictwo. Na zajęciach porusza się takie tematy, jak m.in. ekologia, polityka, globalizacja, wiadomości czy

Magda była zawsze bardzo zapracowana, dlatego przejście z poziomu B1 do B2 zajęło jej 3 lata. Dziewczyna zdawała sobie sprawę z tego, że nie ma wystarczająco czasu, aby uczyć się w domu, a nawet zdarzało jej się opuszczać zajęcia. Nie chciała jednak rezygnować z nauki, bo szkoda było jej włożonej już pracy – wiedziała, że jeżeli odpuści, to za rok spadnie znowu na poziom A2.

Większość naszych Słuchaczy to osoby dorosłe. Mamy świadomość tego, z jakimi wyzwaniami mierzą się oprócz nauki (jak m.in. zmiana pracy, przeprowadzka, małe dzieci, wyjazdy służbowe). Magdzie nauka języka rosyjskiego zajęła więcej niż przewidują standardy, ale cieszymy się, że się nie poddała – jesteśmy dumni, że nie odpuściła i świadomie podjęła decyzję, by pozostać na B1 przez dłuższy czas.

Jak najszybciej nauczyć się języka rosyjskiego?

Szybkość nauki języka rosyjskiego jest zależna od wielu czynników, ale najważniejsze jest to, czy i ile pracuje się samodzielnie. Dobry lektor może pokierować, pomóc i przyspieszyć cały proces, ale najcięższą pracę wykonuje się w domu.

Zdarza się, że niektórzy chcą tylko podtrzymać poziom znajomości języka, ale nie mają zbyt wiele czasu na naukę samodzielną i prace domowe. Wtedy trzeba sobie uświadomić, że po prostu osiągnęło się poziom komunikacyjny i jest on wystarczający. Nie ma w tym nic złego – nie traci się włożonej dotychczas pracy, a jeśli poczuje się, że chce się wejść na wyższy poziom, będzie się miało łatwiejszy start. W tym przypadku proponujemy zajęcia raz w tygodniu, które zapobiegną obniżeniu poziomu.

 

Poza grupami prowadzimy również zajęcia indywidualne. Staramy się odpowiednio dostosować program i formę lekcji, tak by nauka była przyjemna. Wspieramy się podręcznikiem, ale stawiamy na elastyczność. Korzystamy z wielu materiałów dodatkowych, a przy okazji uczymy o kulturze i historii kraju. Teoria jest ważna, ale jeszcze ważniejsza jest praktyka. Na zajęciach używamy wyłącznie rosyjskiego, co pomaga osłuchać się z językiem. Do tego uczymy zwrotów i słówek, które są powszechnie stosowne przez native speakerów.

Chętnie służymy pomocą także osobom, które uczą się języka w bardzo konkretnym celu. Jesteśmy wtedy w stanie zdobyć specjalistyczne materiały. Zajmujemy się również kompleksowym przygotowaniem do egzaminów, np. pozwalających uzyskać certyfikat TRKI.

Zapraszamy do sprawdzenia pełnej oferty, a w razie pytań zachęcamy do kontaktu. Wybierz Słowiankę, by szybko opanować język rosyjski! Wypełnij poniższy formularz lub wybierz zakładkę nauka języka rosyjskiego.

    Kontakt
    al. Jerozolimskie 53 (parter)
    Nasz newsletter
    Zapisz się do newslettera i pobierz mini e-book ``50 fałszywych przyjaciół w obrazkach oraz 50 rosyjskich słów, które już znasz``