Jak uczyć Ukraińców języka polskiego?

Aktualnie w Polsce przebywa ok. milion Ukraińców. Wydarzenia ostatnich lat przyczyniły się do emigracji do sąsiedniego kraju, w jednych przypadkach na jakiś czas, a w innych na stałe. Przyjezdni często starają się na różne sposoby zasymilować, by lepiej odnaleźć się w pracy, w szkole i w sytuacjach towarzyskich.W tym tekście opisujemy, jak uczyć Ukraińców języka polskiego!

Ukraińcy a nauka języka polskiego

Ukraińcy ze względu na wydarzenia ostatnich lat, głównie atak Rosji na ich ojczyznę, od jakiegoś czasu masowo emigrują do Polski. Robią to m.in. ze względu na bliskość geograficzną i kulturową. Wielu Ukraińców podjęło decyzję o tym, by na stałe osiąść w Polsce. Uczą się, studiują, pracują, a także znajdują przyjaciół i zakładają rodziny. Naturalnym jest, że sporo osób stara się opanować język polski – jego znajomość niewątpliwie przydaje się w sytuacjach zawodowych, ale też prywatnych. Dodatkową zachętą do nauki jest to, że Słowianom ogólnie łatwiej jest się porozumieć.

Język polski jest zaliczany do grupy zachodniosłowiańskiej, a ukraiński do wschodniosłowiańskiej (razem z białoruskim i rosyjskim). Oba należą do rodziny języków słowiańskich, przez co są do siebie dość podobne – mają na to wpływ wspólne elementy historii i kultury. Wiele słów brzmi niemalże identycznie, a także można wskazać sporo bezpośrednich zapożyczeń (np. „borsuk” pochodzi od ukraińskiego „борсук”, a „перешкода” pochodzi od polskiego „przeszkoda”).

Ukraińcom jest zdecydowanie łatwiej nauczyć się polskiego w porównaniu z innymi językami. Ułatwieniem są również podobieństwa gramatyczne. Przeszkodą może wydawać się obcy alfabet (cyrylica) czy różnice w wymowie, ale po zapamiętaniu liter szybko robi się postępy.

Najważniejsze jest, by podczas zajęć nauki języka polskiego dla Ukraińców zwrócić uwagę na:

  • dostosowanie poziomu do możliwości uczestników zajęć,
  • uwzględnienie specyfiki grupy docelowej (np. nacisk na specjalistyczne słownictwo),
  • skupienie się na praktycznych aspektach nauki (słówka i zwroty powinny być związane z codziennymi sytuacjami),
  • korzystanie ze zróżnicowanych materiałów edukacyjnych.

Stacjonarnie czy online?

Współcześnie można uczyć się języka polskiego na wiele sposobów. Przede wszystkim trzeba wybrać formę zajęć – stacjonarną lub online. Oba warianty mają swoje plusy i minusy.

Tradycyjne zajęcia w specjalnie przystosowanej sali umożliwiają bezpośredni kontakt z lektorem oraz innymi uczestnikami, co w przypadku wielu osób skutecznie pomaga utrzymać zaangażowanie i motywację do nauki. Podczas takich lekcji można też liczyć na szybki feedback i zindywidualizowane wsparcie ze strony prowadzącego. Minusem niewątpliwie jest konieczność dojechania do szkoły.

Wielu miłośników mają zajęcia online. W lekcji można wziąć w nich udział właściwie z dowolnego miejsca, jeśli tylko ma się sprzęt i trochę spokoju. Dzięki temu da się je łatwiej uwzględnić w codziennym harmonogramie. Przez to lekcje są też dostępne dla osób mieszkających daleko, nawet w innym mieście czy za granicą. Tutaj wadą może jednak być brak bezpośredniego kontaktu, co może sprzyjać rozkojarzeniu. Jeśli jednak prowadzący zadba o ciekawe materiały, łatwo da się temu zapobiec.

Gdzie szukać specjalistów?

Współcześnie łatwo można znaleźć kursy różnej jakości. Najlepiej zdecydować się na zajęcia prowadzone przez ekspertów z odpowiednim wykształceniem, wieloletnim doświadczeniem i stosownymi kompetencjami.

Szkoła Nauki Języków Słowianka specjalizuje się w lekcjach indywidualnych i grupowych dla osób chcących opanować języki słowiańskie, w tym też polski. Dostosowujemy zajęcia do indywidualnych potrzeb albo specyfiki grupy, dbając o to, by uczestnicy mogli szybko opanować język, poznając najbardziej praktyczne zwroty. Nasze lektorki są absolwentkami renomowanych polskich uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Opolskiego, a także egzaminatorkami testów certyfikujących na poziomie B1, B2 i C1 oraz egzaminów TELC B1-B2. Uczą prawdziwego, „żywego” języka, dbając o miłą atmosferę podczas lekcji. Zapraszamy na kurs języka polskiego dla obcokrajowców – stacjonarnie lub online!

Kontakt
al. Jerozolimskie 53 (parter)
Nasz newsletter
Zapisz się do newslettera i pobierz mini e-book ``50 fałszywych przyjaciół w obrazkach oraz 50 rosyjskich słów, które już znasz``