Jak wygląda egzamin na certyfikat z rosyjskiego TRKI (ТРКИ – тест по русскому как иностранному)?

Wiele osób boi się podchodzić do egzaminów certyfikujących z języków z obawy przed tym, że są bardzo wymagające. Czy rzeczywiście tak jest? Warto wiedzieć, jak dokładnie wygląda taka procedura, by zmniejszyć poziom stresu.Zastanawiasz się, jak wygląda egzamin na certyfikat z rosyjskiego (TRKI – Test of Russian as a Foreign Language)? Przeczytaj relację naszej Słuchaczki, która ma już go za sobą!

Jak wygląda egzamin TRKI? Relacja naszej Słuchaczki

W Internecie dostępnych jest wiele informacji dotyczących przebiegu egzaminu TRKI. Mimo to, cennym uzupełnieniem takiej wiedzy mogą być relacje i doświadczenia osób, które już do niego przystąpiły. Dzięki ich spostrzeżeniom można bardziej świadomie się przygotować do podjęcia tego wyzwania.

Poniżej przedstawiamy relację jednej z naszych Słuchaczek:

Dzień przed egzaminem otrzymałam mail z instrukcją, wymaganiami systemowymi i danymi do logowania. Już wtedy mogłam zalogować się na platformę i sprawdzić, czy np. mogę coś zaznaczyć lub wpisać. Dostępnych było tylko ok. 5 przykładowych testowych zadań, takich jak np. „wpisz słowo >>человек<<” albo „zaznacz słowo >>дом<<”. W ten sposób mogłam się upewnić, że wszystko działa prawidłowo. 

Egzamin był zaplanowany według czasu moskiewskiego. Każda część na platformie aktywowała się o konkretnej godzinie. Jeżeli ktoś wcześniej skończył pisanie, nie mógł wcześniej przejść do czytania.

Na każdą część był wydzielony określony czas, z uwzględnieniem czasu na podłączenie się – przed każdym etapem sprawdzano działanie systemu, mikrofonu i ekranu. Konieczne było też nagranie pomieszczenia smartfonem. System reagował na szumy z zewnątrz, np. gdy za oknem przejeżdżał tramwaj, rejestrował go jako dźwięk obcy. Nie wiem jednak, jaki to miało efekt. 

Między każdą częścią przewidziano 10 minut przerwy. 

Pierwsza była część pisemna. Później trzeba było wykonać zadania z leksyki i gramatyki, czytania, słuchania i na końcu mówienia.

Na platformie odbywało się tylko przygotowanie do części ustnej. Mailowo otrzymałam link do spotkania na Zoomie. Co ciekawe, między przygotowaniem się na platformie, a podłączeniem się do Zooma, przewidziano dość długą przerwę. W instrukcji napisano, żeby przestrzegać czasu podłączenia się, ale egzaminator napisał mi w międzyczasie, że już mogę się podłączyć.

W części ustnej nie miałam żadnego tekstu do wglądu. Był dostępny tylko w przygotowaniu, dlatego musiałam sobie zrobić notatki, np. z datami. 

Temat do dyskusji mogłam zaproponować sama. Konwersacja właściwie miała formę luźnej rozmowy. Była zdecydowanie mniej formalna i „sztywna” niż wzory egzaminacyjne.

W części ze słuchania sama uruchamiałam wideo czy audio. Pytania były od razu widoczne, a nagranie mogłam odtworzyć więcej niż raz.

Teksty w części pisemnej nie były skomplikowane, ale trzeba w tym samym czasie czytać i pisać – nie ma czasu na długie zastanawianie się.

Najtrudniejsze wydawało mi się czytanie. „Skakanie” po ekranie było niewygodne i zabierało czas. Nie lubię czytać na komputerze, więc było to dla mnie dodatkowe utrudnienie. 

W części gramatycznej „аннотация” (streszczenie) nic się nie wpisuje, tylko wybiera z podanych wariantów.

Egzamin trwał od godziny 9:00 do 16:00, ze skróconą przerwą między przygotowaniem do mówienia a częścią ustną. U mnie przerwa miałaby trwać 50 minut, a w takim czasie można się monologu nauczyć na pamięć i coś posprawdzać w międzyczasie. Z planowaną przerwą egzamin skończyłoby się prawie o godzinie 17:00. Muszę przyznać, że było to naprawdę bardzo męczące, ale dałam radę.

Trudno mi powiedzieć, jaki uzyskałam wynik. Pisanie, mówienie i słuchanie raczej poszły mi dobrze. W zadaniach gramatycznych części byłam pewna od razu, ale mogłam coś pomieszać. Jedno zadanie z czytania wydawało mi się naprawdę dziwne, bo nic mi nie odpowiadało, ale ostatecznie zrobiłam wszystko i zmieściłam się w czasie. 

Studentka zdała egzamin i otrzymała certyfikat TRKI-III (C1).

Przygotuj się do egzaminu TRKI w Słowiance

W szkole językowej Słowianka możesz przygotować się do egzaminu, a następnie zdać go u naszych partnerów. Zapisy prowadzimy przez cały rok. Sesje egzaminacyjne mogą być organizowane nawet co tydzień online – pod warunkiem zgromadzenia minimalnej liczby kandydatów.

Prowadzimy specjalne kursy przygotowujące do egzaminu TRKI. Częścią naszego zespołu są egzaminatorzy, którzy doskonale wiedzą, jak wyglądają zadania oraz jaka wiedza i umiejętności są sprawdzane na każdej z części. Z naszym wsparciem można maksymalnie zwiększyć szanse na dobry wynik na egzaminie.

Chcesz zdobyć certyfikat TRKI ze względów edukacyjnych i/lub zawodowych? Pomożemy Ci tak się do niego przygotować, by był tylko formalnością. Weź udział w kursie, a następnie zapisz się na egzamin!

Kontakt
al. Jerozolimskie 53 (parter)
Nasz newsletter
Zapisz się do newslettera i pobierz mini e-book ``50 fałszywych przyjaciół w obrazkach oraz 50 rosyjskich słów, które już znasz``