Współcześnie istnieje wiele różnych sposobów na naukę języków obcych. Jak najbardziej można poznawać nowe słówka i zasady gramatyczne bez wychodzenia z domu. Przy tym trzeba jednak pamiętać, że zarówno tradycyjne, jak i innowacyjne metody mają swoje zalety oraz wady.Opisujemy, jak wypada w porównaniu nauka języka online a stacjonarnie oraz podpowiadamy, kiedy lepiej się sprawdzają!
Nauka języka online a stacjonarnie
Ze względu na ogrom możliwości, wiele osób ma dylemat, na jaki kurs się zapisać. Żeby w pełni świadomie podjąć decyzję, trzeba się zastanowić, jak ma się się do siebie nauka języka online a stacjonarnie.
Tradycyjne zajęcia umożliwiają bezpośredni kontakt z prowadzącym oraz innymi uczestnikami, co ma wiele plusów. W tym przypadku można bardziej uważnie brać udział w lekcjach, a także błyskawicznie wymieniać się informacjami. Według badań w ten sposób zwiększa się też motywacja do nauki – wynika to z tego, że trzeba włożyć więcej zaangażowania, m.in. w to, by dotrzeć do szkoły.
Dużą zaletą jest też możliwość swobodnej praktyki mówienia i słuchania, co przyczynia się do szybszego osiągniecia płynności językowej. Przy okazji można też zawiązać nowe znajomości, w celach towarzyskich i/lub kontynuacji nauki po zajęciach.
Niewątpliwie wadą stacjonarnej nauki języka jest mniejsza dostępność zajęć. Osoby spoza dużych miast zwykle mają ograniczone możliwości w tym względzie. Sam fakt konieczności dojechania do szkoły jest też dużym minusem, niezależnie od miejsca zamieszkania. Trzeba na to przeznaczyć czas, a nierzadko też i pieniądze, np. na bilety czy paliwo.
Zajęcia w tej formie są również szczególnie stresujące dla osób nieśmiałych lub neuroróżnorodnych. Często to właśnie strach przed ośmieszeniem się i koniecznością publicznego mówienia w obcym języku zniechęcają do nauki.
Zajęcia online są cenione przede wszystkim za wygodę i elastyczność. Można w nich brać udział z dowolnego miejsca. Co więcej, oferta jest ogromna, bowiem można zapisać się na kursy prowadzone właściwie przez lektorów z całego świata, w różnych godzinach i dniach tygodnia. W ten sposób da się oszczędzić sporo czasu – lekcje łatwiej jest wcisnąć nawet w napięty grafik, ponieważ wystarczy włączyć komputer. Nie trzeba nigdzie dojeżdżać ani specjalnie się przygotowywać.
Kursy online są też często urozmaicane za pomocą rozmaitych interaktywnych narzędzi, takich jak m.in. gry, quizy czy animacje. Przez to świetnie utrzymują uwagę w szczególności młodych osób, które są przyzwyczajone do tego typu mediów.
Wadą zajęć nauki języka online jest brak bezpośredniego kontaktu. W tym przypadku wykładowca nie jest w stanie uważnie obserwować postępów uczniów, a Ci mają też mają mniej możliwości na interakcje między sobą.
Wielu osobom jest też zdecydowanie trudniej zmotywować się do uważnego udziału w zajęciach online. Chociaż w większości przypadków trzeba mieć włączone kamery, niektórzy łatwo się rozpraszają i np. przeglądają social media na smartfonie. Problematycznie jest też wtedy, gdy trudno jest znaleźć spokojne miejsce i w lekcji przeszkadzają np. bawiące się dzieci, krzątający się po domu współlokatorzy czy sąsiedzi robiący remont.
Kiedy zdalnie?
Nauka języka online jest najlepszym wyborem w sytuacji, gdy.:
- ma się napięty grafik,
- trudno jest przełamać nieśmiałość,
- ma się ograniczony dostęp do kursów stacjonarnych w okolicy,
- preferuje się lekcje z wykorzystaniem wielu multimedialnych narzędzi,
- z jakichś względów dotarcie do szkoły mogłoby być trudne lub niemożliwe,
- często zmienia się miejsce pobytu (np. przez specyfikę wykonywanego zawodu).
Jeśli ze względu na okoliczności albo preferencje wybierze się lekcje przez Internet, jak najbardziej można szybko robić postępy i dobrze opanować język.
Kiedy stacjonarnie?
Nauka języka stacjonarnie świetnie sprawdzi się wtedy, gdy:
- chce się szybko przełamać nieśmiałość w mówieniu w obcym języku,
- lubi się szybki feedback i interakcje z innymi,
- potrzebna jest dodatkowa motywacja do pracy,
- preferuje się naukę w przystosowanym do tego otoczeniu,
- chce się poznać nowych ludzi.
Tradycyjna forma ma wiele zalet i szybko przynosi dobre efekty, ale oczywiście tylko wtedy, jeśli w pełni jest zgodna z potrzebami, możliwościami i preferencjami.
Gdzie warto uczyć się języka?
Niezależnie od tego, jaki wariant zajęć się wybierze, warto uczyć się w profesjonalnej szkole. Słowianka proponuje szeroki wybór kursów stacjonarnych w Warszawie oraz online. Lekcje są prowadzone przez wykwalifikowane, doświadczone lektorki z przygotowaniem pedagogicznym. W obu przypadkach dbamy o to, by wykorzystywane materiały były pomocne, różnorodne i angażujące. Zapewniamy w pełni indywidualne podejście, by pomóc uczestnikom jak najlepiej się rozwijać, zgodnie z ich poziomem zaawansowania oraz wyznaczonym celem.
Zachęcamy do sprawdzenia całej oferty: kurs języka rosyjskiego.