Masz ambitne plany co do nauki języka? Takie umiejętności zawsze się przydają. Niektórzy podejmują wyzwanie opanowania nie jednego, ale dwóch czy nawet trzech języków na raz. Czy takie podejście jest rozsądne i ma szansę dać oczekiwane efekty? Wyjaśniamy, czy nauka kilku języków jednocześnie ma sens!
Nauka kilku języków
Nauka kilku języków to niewątpliwie duże wyzwanie. Niektórzy myślą, że w ten sposób zaoszczędzą sporo czasu, ale jest wręcz przeciwnie. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że proces ten zdecydowanie się wydłuży.
W przypadku zaczynania od podstaw, specjaliści nie zalecają podejmowania się nauki dwóch języków w tym samym czasie. Lepiej jest utrwalać ten, który już się zna w jakimś stopniu (np. angielski) i do tego odkrywać nowy (np. ukraiński). Dobrym sposobem jest też ustalenie priorytetów – na naukę jednego można poświęcić 80% czasu, na drugi tylko 20%. W ten sposób pierwszy można opanować na satysfakcjonującym poziomie, a w przypadku drugiego zdobędzie się już jakieś podstawy. Dzięki temu później łatwiej będzie można kontynuować naukę.
Wady i zalety takiej nauki
Zastanawiając się nad nauką kilku języków na raz trzeba mieć na względzie wady i zalety takiego podejścia. W przeciwnym razie można zawieść swoje oczekiwania, co potrafi skutecznie zdemotywować do pracy czy nawet w ogóle zniechęcić do nauki.
Zalety:
- szybsze rozumienie mechanizmów językowych – pewne struktury gramatyczne są podobne do siebie nawet w przypadku różnych języków, przez co nauka może być nieco łatwiejsza;
- rozwijanie pamięci i koncentracji – nauka języków stymuluje pracę mózgu, jednocześnie spowalniając jego starzenie;
- większa efektywność przy podobnych językach – jeśli wybierze się języki z tej samej grupy/rodziny (np. ukraiński i polski), przez podobieństwa nauka może być trochę łatwiejsza;
- uniwersalne korzyści komunikacyjne – kiedy opanuje się już kilka nowych języków, z pewnością będą przydatne w sytuacjach zawodowych i prywatnych, a także pomogą w odkrywaniu innej kultury i sztuki.
Wady:
- wolniejszy postęp – ograniczony czas i siły sprawiają, że efekty nauki będą zauważalne zdecydowanie później niż podczas nauki jednego języka;
- ryzyko mieszania języków – podczas nauki podobnych języków (np. ukraiński i rosyjski), początkowo można mylić ze sobą słowa (np. w ukraińskim i rosyjskim jest sporo tzw. fałszywych przyjaciół);
- konieczność lepszej organizacji – żeby osiągnąć jakiekolwiek efekty, trzeba naprawdę dobrze zaplanować naukę samodzielną i/lub na kursie, co może być trudne do osiągnięcia.
W jaki sposób się uczyć i gdzie się uczyć?
Podczas nauki kilku języków na raz najważniejsze jest, by określić jasny i realistyczny cel. Trzeba przy tym mieć na względzie, że czas nauki będzie dłuższy. Na pewno nie ma też co nastawiać się na to, że osiągnie się wysoki poziom.
Tak jak wspomnieliśmy o tym wcześniej, warto wybrać priorytetowy język. Ma to więcej sensu, ponieważ lepiej jest np. opanować jeden język na poziomie średniozaawansowanym i drugi na poziomie podstawowym, niż dwa na poziomie podstawowym. Oczywiście wiele zależy od indywidualnych oczekiwań i potrzeb, ale z takie podejście jest bardziej efektywne.
Ogromne znaczenie ma regularność i systematyczność. Żeby jednak uniknąć nudy i demotywacji, warto łączyć różne materiały edukacyjne oraz metody nauki.
Jeśli z jakichś względów nauka kilku języków na raz jest konieczna, najrozsądniej zapisać się na kurs. Pod okiem profesjonalistów można zdecydowanie szybciej przyswajać materiał i rozwijać umiejętności.
W Słowiance chętnie pomożemy osobom, które są zainteresowane nauką języków słowiańskich. Zapraszamy na kurs języka ukraińskiego, kurs języka rosyjskiego oraz język polski dla obcokrajowców. Oferujemy zajęcia grupowe oraz indywidualne, prowadzone przez doświadczone, wykwalifikowane lektorki z przygotowaniem pedagogicznym. Odpowiednio dostosowujemy materiały i plan do potrzeb uczestników. Na specjalne życzenie możemy też przygotować specjalny kurs, np. nauki rosyjskiego i ukraińskiego.
Zapraszamy do kontaktu celem omówienia szczegółów!