Polski jest zaliczany do jednych z najtrudniejszych języków na świecie. Naukę standardowo warto zacząć od podstaw, które przydają się w codziennych rozmowach. Podajemy przydatne zwroty w języku polskim!
Przydatne słowa i zwroty po polsku
Zaczynając naukę warto przyswoić przydatne słowa i zwroty po polsku. Dzięki nim łatwiej będzie się porozumieć, nawet gdy jeszcze mało co się potrafi. Tak jak w przypadku innych języków, podstawą są codziennie wykorzystywane określenia. Znając je można sobie poradzić nawet w prostych rozmowach – aby być komunikatywnym, nie trzeba płynnie posługiwać się językiem.
Samodzielna nauka może być bardzo trudna, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie się na język polski dla obcokrajowców. Podczas zajęć nie tylko poznaje się wiele przydatnych słów i zwrotów po polsku, ale też opanowuje się zasady gramatyczne, interpunkcyjne oraz inne zagadnienia językowe.
Podstawowe słowa po polsku
Niewątpliwie przydatne podstawowe słowa po polsku to wszystkie te, które umożliwiają prostą komunikację potrzeb. Zaliczają się do nich m.in.:
- partykuły, np. „tak”, „nie”, „może”,
- przysłówki, np. „dobrze”, „źle”, „średnio”, „trudno”, „łatwo”,
- zaimki, np. „tutaj”, „tam”,
- przymiotniki, np. „duży”, „mały”, „tani”, „drogi”.
Oczywiście podstawą są też zwroty grzecznościowe, czyli: „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”. W wielu przypadkach przydatne mogą być też wykrzykniki, np. „uwaga!” albo „pomocy!”.
Podstawowe zwroty w języku polskim
Ważne podstawowe zwroty w języku polskim to przede wszystkim wyrażenia umożliwiające interakcję z innymi, czyli powitanie się i pożegnanie, np.:
- Cześć!
- Dzień dobry!
- Dobry wieczór!
- Do widzenia!
- Dobranoc!
- Pa!
Podczas rozmów przydatne będą wszelkie zwroty umożliwiające zdobycie jakichś informacji czy po prostu zagajenie. Zwykle wykorzystuje się takie wyrażenia, jak:
- Jak się masz? – Dziękuję, dobrze. A ty?
- Jak masz na imię? – Mam na imię…
- Ile masz lat? – Mam … lat.
- Gdzie mieszkasz? – Mieszkam w…
- Czym się zajmujesz? – Studiuję na… / Pracuję jako…
- Czy mówisz po angielsku? – Tak, mówię po angielsku. / Nie, nie mówię po angielsku.
- Chętnie Cię poznam.
- Miło Cię poznać!
- Opowiedz mi o tym więcej.
W konwersacjach często pojawiają się również takie zwroty, jak np.:
- Nie ma sprawy!
- Nie ma za co!
- Powodzenia!
- Nie chciałem.
- Cieszę się.
- To dobrze.
- To niedobrze.
- Martwię się.
- Cieszę się.
Osoby początkujące często korzystają także ze zwrotów, które pomagają im zrozumieć trudniejsze wypowiedzi, jak np.:
- Nie rozumiem.
- Nie znam tego słowa.
- Co to znaczy?
- Jak to powiedzieć po polsku/angielsku?
- Czy mógłbyś powtórzyć?
- Czy mógłbyś mówić nieco wolniej?
- Czy mógłbyś przeliterować to słowo?
- Czy mógłbyś mi to wyjaśnić?
Często wykorzystywane są również zwroty, dzięki którym można zorientować się w otoczeniu, znaleźć drogę czy uzyskać odpowiedź na nurtujące pytanie, porozumieć się w sklepie/restauracji itp.:
- Gdzie jest…?
- Jak dotrzeć do…?
- Ile kosztuje…?
- Czy można tu wejść?
- Proszę o pomoc. / Czy możesz mi pomóc?
- Chcę zamówić…
- Chcę zapłacić. / Poproszę rachunek.
Gdzie warto uczyć się języka polskiego?
Języka polskiego warto uczyć się w szkole specjalizującej się w językach słowiańskich. W ten sposób nie tylko poznaje się przydatne słowa i zwroty, ale też opanowuje się najważniejsze zasady językowe. Przy tym poznaje się „żywy”, autentyczny język, który jest naturalnie odbierany przez jego rodzimych użytkowników.
Słowianka oferuje szeroki wybór lekcji polskiego dla obcokrajowców, którzy chcą np. uczyć się, pracować czy mieszkać w Polsce. Dostępne są nie tylko zajęcia grupowe (w małych grupach po max. 6 osób), ale też indywidualne. Nasi lektorzy języka polskiego to doświadczeni, wykwalifikowani specjaliści, w dodatku Polacy. Posiadają odpowiednie wykształcenie oraz przygotowanie pedagogiczne. Z uwagą i zaangażowaniem podchodzą do uczestników także podczas zajęć grupowych. Wspierają w rozwoju osób na różnym poziomie zaawansowania oraz przygotowują do egzaminów certyfikujących.
Chcesz płynnie posługiwać się językiem polskim? Zapisz się na zajęcia z języka polskiego dla obcokrajowców!