Kurs gramatyka + praktyka 2021

Nowość w szkole

Kurs online: Opanuj przypadki i mów po rosyjsku bez błędów gramatycznych (Gramatyka + Praktyka)

 • 60 godzin lekcyjnych
 • czysta gramatyka + zajęcia praktyczne
 • grupa do 6 osób
 • poziomy A2+ \ C1
 • start 8 lutego 2021
 • dni zajęć: poniedziałek / środa 17:30 – 19:00
 • zajęcia online na platformie Zoom
 • koszt 1400 PLN regularna cena 1600 PLN
 • e-book "Opanuj rosyjskie przypadki", tablice gramatyczne oraz materiały autorskie w cenie kursu
 • lektorka Veronika Ismailova

DLA KOGO JEST TEN KURS?

TEN KURS JEST DLA CIEBIE, JEŚLI:

+ już uczysz się rosyjskiego od jakiegoś czasu, masz opanowane podstawy, potrafisz się wypowiedzieć na wszystkie podstawowe tematy (wygląd, mieszkanie, praca itp.), czyli jesteś na poziomie nie niższym niż A2+
+ kiedyś już przerabiałeś przypadki i w teorii i wiesz, czym są, ale nie potrafisz ich używać podczas mówienia
+ mówiąc po rosyjsku dbasz o poprawność gramatyczną swoich wypowiedzi, zależy Ci na tym, żeby nie używać kalek z języka polskiego ani nie wstawiać polskich końcówek do rosyjskich słów
+ ukończyłeś poziom B2? Nie masz bariery językowej, masz szeroki wachlarz słownictwa, ale podczas mówienia błąd gramatyczny w każdym słowie?

TEN KURS NIE JEST DLA CIEBIE, JEŚLI:

- dopiero rozpoczynasz przygodę z nauką rosyjskiego \ jesteś na poziomie początkującym (A1)
- podczas mówienia nie zwracasz uwagi na to, czy mówisz coś poprawnie, czy nie, najważniejsze, że Cię rozumieją
- absolutnie nie jesteś w stanie znieść ani jednej reguły gramatycznej, a kiedy słyszysz słowo "gramatyka", to oblewa Cię zimny pot.

Gramatyka 2021

OPIS KURSU

Kurs rosyjskiego "Opanuj przypadki i mów po rosyjsku bez błędów gramatycznych" jest stworzony dla tych, którzy chcą mówić po rosyjsku bez błędów gramatycznych, czyli podczas mówienia używać poprawnych końcówek. Bez trudu odmieniać rzeczowniki i przymiotniki przez przypadki.

Mimo tego, że kurs jest poświęcony rosyjskim przypadkom, nie jest to sucha teoria o końcówkach, lecz reguły gramatyczne, które student od razu zaczyna stosować podczas mówienia.

Kurs składa się z 60 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu online. Na każdej lekcji jest omawiane jedno wybrane zagadnienie gramatyczne. Zatem po skończeniu kursu student ma pełną wiedzę o odmianie rzeczownika i przymiotnika przez wszystkie przypadki.

E-book "Opanuj rosyjskie przypadki" oraz materiały autorskie używane podczas zajęć są w cenie kursu. Na zajęciach student potrzebuje tylko notatnika.

Kurs nie przewiduje nauki słownictwa z poziomów podstawowych, przyjmując zasadę, że gramatykę należy ćwiczyć na już poznanym słownictwie. Tak więc zalecane jest uczestnictwo osób na poziomie minimum A2.

Nie ma ograniczenia górnego, bo przypadki nieraz sprawiają trudność uczniom nawet na bardzo zaawansowanych poziomach (C1\C2).

Podczas zajęć na studenta czeka szczegółowe omówienie każdego przypadka, jego końcówek i funkcji oraz intensywny trening poznanej teorii w mówieniu, większość ćwiczeń gramatycznych będzie przekazywana do pracy samodzielnej w domu.

Odmiany przez przypadki to najtrudniejszy temat świata? Czyli czym ten kurs różni się od innych.

Dlaczego tak wielu studentom przypadki sprawiają tyle trudności? Są niekończącą się zmorą nawet dla tych, którzy opanowali już bardzo skomplikowane słownictwo i mogą wypowiadać się na bardzo zaawansowane tematy? To, co najczęściej słyszę od studentów, to że nie potrafią nauczyć się tych nieszczęsnych tabelek z deklinacjami i dlatego popełniają błędy w końcówkach. Niestety większość kursów oraz podręczników dostępnych na rynku jest zbudowana w taki sposób, że studentowi podaje się do zapamiętania tabelki deklinacyjne z końcówkami na poziomie początkującym i potem do tematu przypadków już się wraca, założywszy, że student opanował tę wiedzę, a zatem nie powinien na wyższych poziomach mieć z tym problemu.

A jak wygląda sytuacja w rzeczywistości i czemu jest winna nieustanna walka z doborem właściwego przypadka podczas mówienia? Tak naprawdę nauka końcówek to tylko jedna trzecia pracy. Główną przyczyną błędów nie jest nieznajomość końcówek, lecz nieznajomość funkcji przypadka, czyli tego, kiedy, w jakich sytuacjach, z jakimi, na przykład, czasownikami go używamy.
Kurs "Opanuj przypadki i mów po rosyjsku bez błędów gramatycznych" oferuje kompleksowe opanowanie przypadków, to znaczy nie tylko ich końcówek, lecz także naukę ich funkcji. Krok po kroku. Od tych prostych, niezbędnych do rozmowy w podstawowych sytuacjach (miejsce zamieszkania, zawód itd.), do funkcji trudniejszych, które są zupełnie inne niż w polskim (jak choćby mam podręcznik do rosyjskiego – po rosyjsku do powiedzenia tego zdania potrzebujemy Celownika, a nie Dopełniacza – у меня есть учебник по русскому языку).

TREŚĆ KURSU

W języku rosyjskim jest 6 przypadków. Na większość z nich przewidziane są dwie lekcje, ponieważ omawiamy nie tylko odmianę rzeczowników, ale również przymiotników. Na Dopełniacz rzeczowników w liczbie mnogiej przewidziane są dodatkowe zajęcia ze względu na liczbę końcówek. Podobnie jest z liczbą mnogą rzeczowników w Mianowniku. Omawianie każdego przypadka składa się z wprowadzenia końcówek oraz jednej lub dwóch jego funkcji, które są podobne do języka polskiego. Omówienie teorii zawsze kończy się intensywnym treningiem, podczas którego studenci używają poznanych konstrukcji w dialogach lub monologach. Następnie zostaną wprowadzone końcówki przymiotnika w tymże przypadku, po czym znów nastąpi trening ich użycia w mówieniu. Później zostaną szczegółowo omówione funkcje, które w języku polskim i rosyjskim się różnią – tę cześć znów dopełnią liczne ćwiczenia na mówienie, podczas których studenci będą mieli możliwość użyć poznanych konstrukcji w praktyce. Do każdego przypadka student dostanie pakiet różnorodnych ćwiczeń pisemnych do samodzielnej pracy w domu. Po każdym przypadku jest również przywidziany mały test, aby każdy na bieżąco mógł sprawdzić swoje postępy. Na poszczególnych lekcjach będą się pojawiały również tematy leksykalne wymagające zastosowania dwóch lub więcej poznanych przypadków na raz. Na ostatnich zajęciach zaś, jest przewidziany trening wszystkich poznanych przypadków.

Veronika Ismailova

KRÓTKA HISTORIA O MNIE, CZYLI DLACZEGO WYMYŚLIŁAM TEN KURS

Veronika Ismailova:

Kiedy 8 lat temu uczyłam się języka polskiego jako obcego, na początku nie miałam większych problemów. Już po dwóch miesiącach nauki mówiłam w miarę swobodnie, a po dziewięciu zdałam egzamin certyfikatowy na poziomie B2 i mogłam wypowiadać się na takie tematy jak zaburzenia psychiczne, czy czytać Lema w oryginale. Jak wielkie było moje zdziwienie, kiedy potem rozpoczęłam studia tłumaczeniowe i w pierwszym semestrze nie mogłam zaliczyć żadnego tekstu przetłumaczonego na język polski. A znajomi, choć prawili mi dużo komplementów na temat mojego poziomu posługiwania się językiem, to jednak często się śmiali z tego jak mówię po polsku. Wszystko dlatego, że tworzyłam frazy typu: "Zimno mnie nogom" albo "Dlaczego śmiejesz się nade mną". O ile to, co chcę powiedzieć w tych zdaniach, jest w miarę zrozumiałe, to na pewno widać, że to nie są polskie konstrukcje i brzmią po prostu śmiesznie, bo są kalkami z języka rosyjskiego, czyli dosłownym tłumaczeniem. Wtedy zdecydowałam się jednak przysiąść do gramatyki i zacząć się uczyć nie tylko słówek, ale właśnie całych konstrukcji, zwracać szczególną uwagę na różnice między polskim i rosyjskim. Udało mi się nie tylko zaliczyć wszystkie przedmioty tłumaczeniowe, ale co najważniejsze, w pełni opanować polski, czyli zacząć mówić poprawnie bez brzydkich, przetłumaczonych dosłownie z rosyjskiego, konstrukcji.

Ten kurs stworzyłam z myślą o uczniach, którzy tak jak ja 8 lat temu, chcą nie tylko rozumieć teksty w języku rosyjskim lub dogadywać się w prostych sytuacjach komunikacyjnych, ale mówić biegle bez przenoszenia polskich konstrukcji na rosyjskie, czyli bez błędów gramatycznych czy składniowych.

Jeszcze masz wątpliwości? Jeśli odpowiesz "tak" chociaż na jedno z poniższych pytań, musisz się zapisać na nasz kurs.

 • Rozwiązujesz wszelkie quizy gramatyczne na 5, ale podczas mówienia popełniasz błąd na błędzie? Zapisz się na kurs i zacznij mówić poprawnie!
 • Uczyłeś się olbrzymich tabelek z deklinacjami, ale nie umiesz zastosować ich w praktyce?
 • Bezbłędnie wykonujesz dowolne ćwiczenie gramatyczne, ale podczas mówienia stosujesz same kalki językowe?
 • Ukończyłeś poziom B2? Nie masz bariery językowej, masz szeroki wachlarz słownictwa, ale podczas mówienia błąd gramatyczny w każdym słowie?
 • Znasz końcówki na pamięć i całą teorię odmian, ale podczas mówienia zamiast rosyjskich wstawiasz polskie końcówki?
 • Przerobiłeś wszystkie podręczniki, swobodnie się wypowiadasz, a teraz chciałbyś popracować nad poprawnością mówienia?
 • Lubisz grzebać w zakamarkach językowych i chcesz nie tylko móc się dogadać ze wschodnim sąsiadem, ale mówić poprawnie – bez błędów gramatycznych i kalek językowych?
 • Lubisz mówić po rosyjsku, ale odmiana przez przypadki to twój koszmar \ spędza Ci sen z powiek?

Szczegółowa treść kursu (zastrzegamy sobie prawo do wprowadzenia zmian w zależności od potrzeb grupy).

 1. Mianownik rzeczowników
  1. rodzaj rzeczowników - reguła, ćwiczenia
  2. niezgodności do B1 (+пол. города) - ćwiczenia (вот она\он, quiz, с притяж .местоимениями)
  3. rzeczowniki kończące się na Ь - tendencje, lista najczęściej używanych do zapamiętania, ćwiczenia)
  4. rzeczowniki nieodmienne
 2. Mianownik przymiotników
  1. grupy - teoria, ćwiczenia końcówki + liczebniki porządkowe + akcent (końcówki akcentowane i nieakcentowane)
  2. ćwiczenia końcówki z rzeczownikami z niezgodności rodzajowych rzeczownikowych, z Ь - опиши, fiszki
 3. Mianownik. Liczba mnoga rzeczowników.
  1. teoria - ćwiczenia. fokus - ли, жи и т.д.
  2. rz. tylko z formą l.p. lub l.mn. - ćwiczenia dialogi (sklep, zakupy)
  3. nieregularne formy l.mn.
 4. Miejscownik rzeczownika
  1. końcówki - funkcja где, о ком? о чём?
  2. о\об\обо
  3. inne funkcje
  4. в \на
  5. wyjątki z У
 5. Miejscownik przymiotników
  1. teoria
  2. funkcje: daty (historia, biografia), dom + czasowniki B1
 6. Celownik rzeczownika
  1. końcówki - funkcja дарить, давать и т.д.
  2. funkcje niezgodności
 7. Celownik przymiotników
  1. teoria
  2. ćwiczenia wszystkie funkcje + rekcja czasowników B1
 8. Narzędnik rzeczowników
  1. końcówki, funkcja профессия + интересоваться + инструмент
  2. funkcje niezgodności
 9. Narzędnik przymiotników
  1. teoria
  2. Narzędnik vs. Miejscownik końcówki przymiotników
 10. Dopełniacz liczby pojedynczej rzeczowników
  1. końcówki + funkcja у меня нет \ чей и т.д.
  2. niezgodności 2, 3, 4
 11. Dopełniacz liczby mnogiej rzeczownika
  1. końcówki
  2. 2, 3, 4 vs 5 …
 12. Dopełniacz przymiotników
  1. końcówki
  2. liczebniki 2, 3, 4 z przymiotnikami
 13. Biernik rzeczowników
  1. końcówki + funkcja czasownik +kogo? co?
  2. niezgodności
 14. Biernik przymiotników
  1. intensywny trening niezgodności w funkcjach
  2. Biernik vs Msc. (czasownik ruchu vs lokacja \ положить, повесить и т.д.)
 15. Mix wszystkich przypadków test + trening w mówieniu