Czy warto uczyć się Ukraińskiego?
Czy warto uczyć się ukraińskiego?
W związku z wojną w Ukrainie do naszego kraju przyjechało wielu imigrantów ze wschodu. Język ukraiński już nie tylko słychać na ulicach, ale jest też coraz częściej uwzględniany w m.in. reklamach czy informacjach w przestrzeni publicznej. Z tego względu coraz więcej osób zastanawia się nad opanowaniem przynajmniej podstaw. W tym tekście odpowiadamy na pytanie, czy warto uczyć się ukraińskiego!
Dlaczego warto uczyć się języka ukraińskiego?
Liczba uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce przekroczyła już 1,5 miliona, co ma ewidentny wpływ na strukturę społeczeństwa naszego kraju. Ich napływ gwałtownie zwiększył się w związku z wybuchem wojny, ale można było obserwować go już od kilku lat. Ukraińcy przyjeżdżają do Polski najczęściej w celu znalezienia pracy albo rozpoczęcia nauki. Jedni są nastawieni na pobyt tymczasowy, inni zaś chcą zacząć nowe życie.
Obecnie imigrantów spotyka się już na ulicy, w sklepach, w szkole i w pracy. W mediach i w przestrzeni publicznej zauważa się też coraz więcej komunikatów w ukraińskim. Przez to wiele osób zaczęło interesować się nauką tego języka.
Do czego może przydać się znajomość ukraińskiego? Przede wszystkim ma znaczenie ze względu na:
- zmiany na rynku pracy – do Polski wyemigrowały tysiące pracowników z różnych branż. Do tego wiele polskich firm nawiązało współpracę z ukraińskimi. Znajomość języka ukraińskiego w wielu przypadkach stanowi więc ogromne ułatwienie, ponieważ pomaga w komunikacji. Przydaje się w szczególności m.in. pracownikom rozmaitych fundacji, inżynierom, dyplomatom, urzędnikom i prawnikom.
Umiejętność posługiwania się językiem ukraińskim jest też pozytywnie postrzegana w przypadku osób szukających pracy – w ten sposób można wyróżnić się spośród kandydatów (ma to szczególne znaczenie, gdy aplikuje się do firmy współpracującej z Ukrainą albo zatrudniającej wielu Ukraińców);
- zmiany społeczne w Polsce – ponieważ w naszym kraju mieszka obecnie wielu emigrantów ze wschodu, znajomość języka ukraińskiego przydaje się w życiu codziennym;
- socjalizację – Ukraińców coraz częściej można spotkać nie tylko w pracy czy na uczelni, ale też w grupie znajomych. Umiejętność posługiwania się chociażby podstawowymi zwrotami pomaga w komunikacji oraz pomaga w integracji. W ten sposób można łatwiej poznawać nowych ludzi i zdobywać przyjaźnie, czy nawet znaleźć miłość. Wiele osób chce uczyć się języka, ponieważ zakochało się w kimś z Ukrainy i chce lepiej się porozumieć ze swoim partnerem/partnerką oraz jego/jej rodziną i bliskimi.
Warto pamiętać także o tym, że po zakończeniu wojny Ukraina będzie krajem w odbudowie. Stworzy to ogromny rynek, na którym odnajdzie się wiele polskich firm oraz organizacji. Znajomość ukraińskiego niewątpliwie będzie wtedy niezwykle przydatna. Nauka tego języka ma więc ogromny potencjał, w szczególności dla Polaków, którzy są bezpośrednimi sąsiadami Ukrainy.
Jakie korzyści daje nauka języka ukraińskiego?
Nauka języka ukraińskiego to doskonały sposób na to, by poszerzyć swoje horyzonty. W ten sposób zyskuje się możliwość poznania zupełnie nowej kultury, nieco podobnej, ale mimo wszystko odmiennej od naszej. Ludy słowiańskie łączy niezwykła przeszłość, a eksplorowanie podobieństw i różnic jest fascynującym doświadczeniem.
Ukraińska kultura i sztuka – zarówno dawna, jak i współczesna – mają wiele do zaoferowania wrażliwemu odbiorcy. Znajomość języka pomaga odkrywać m.in. książki, filmy i muzykę. Szczególnie warto zachwycić się brzmieniem tego pięknego, melodyjnego języka.
Przy tym dobrze jest pamiętać, że sama nauka języka obcego to doskonały trening dla mózgu. Pomaga ćwiczyć pamięć i koncentrację, rozbudza kreatywność, a także poprawia ogólne zdolności poznawcze. Co więcej, ma wpływ na samopoczucie – podnosi poczucie własnej wartości, zwiększa pewność siebie i skłania do otwierania się na innych ludzi oraz nowe doświadczenia.
Warto też przy tym zaznaczyć, że na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno. Rzeczywiście, z wiekiem zajmuje ona nieco więcej czasu, ale jest wręcz zalecana. Naukowcy są zgodni co do tego, że znacznie opóźnia proces „starzenia się” mózgu, zmniejszając ryzyko problemów z pamięcią czy nawet wystąpienia demencji.
Do nauki języka ukraińskiego jak najbardziej powinno się zachęcać także najmłodszych. Nie tylko będzie im łatwiej zbliżyć się do rówieśników, których spotykają w szkole i na podwórku, ale też będą intensywnie rozwijać swoje zdolności do nauki. Badania potwierdzają, że dzieci uczące się języków obcych osiągają wyższe wyniki w nauce, ponieważ mają lepszą pamięć, są bardziej uważne i zorganizowane, a także wykazują większą kreatywność i pewność siebie.
Czy język ukraiński jest trudny w nauce?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy ukraiński jest trudny w nauce, ponieważ każdy ma inne zdolności i predyspozycje. W porównaniu z innymi językami, np. chińskim czy fińskim, na pewno jest łatwiejszy. Polakom z pewnością będzie sprawiał mniej problemów ze względu na pewne podobieństwa, m.in. w brzmieniu słów czy gramatyce. Nie bez powodu wielu Ukraińców jest w stanie porozumieć się z Polakami nawet bez znajomości języka.
W praktyce największą trudnością jest opanowanie nowego alfabetu, jakim jest cyrylica. Składa się on jednak tylko z 33 liter, dlatego nie powinno to stanowić większego wyzwania (dla porównania, przy nauce języka chińskiego trzeba przyswoić przynajmniej 3500 znaków!).
Nauką języka ukraińskiego można zająć się samodzielnie, korzystając z podręczników czy materiałów dostępnych online. Jeśli jednak chce się szybko robić postępy albo ma się kłopot ze zmotywowaniem się do pracy, najlepiej jest zapisać się na kurs.