Czy warto uczyć się Ukraińskiego?

Czy warto uczyć się ukraińskiego?

W związku z wojną w Ukrainie do naszego kraju przyjechało wielu imigrantów ze wschodu. Język ukraiński już nie tylko słychać na ulicach, ale jest też coraz częściej uwzględniany w m.in. reklamach czy informacjach w przestrzeni publicznej. Z tego względu coraz więcej osób zastanawia się nad opanowaniem przynajmniej podstaw. W tym tekście odpowiadamy na pytanie, czy warto uczyć się ukraińskiego!

Dlaczego warto uczyć się języka ukraińskiego?

Liczba uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce przekroczyła już 1,5 miliona, co ma ewidentny wpływ na strukturę społeczeństwa naszego kraju. Ich napływ gwałtownie zwiększył się w związku z wybuchem wojny, ale można było obserwować go już od kilku lat. Ukraińcy przyjeżdżają do Polski najczęściej w celu znalezienia pracy albo rozpoczęcia nauki. Jedni są nastawieni na pobyt tymczasowy, inni zaś chcą zacząć nowe życie.

Obecnie imigrantów spotyka się już na ulicy, w sklepach, w szkole i w pracy. W mediach i w przestrzeni publicznej zauważa się też coraz więcej komunikatów w ukraińskim. Przez to wiele osób zaczęło interesować się nauką tego języka.

Do czego może przydać się znajomość ukraińskiego? Przede wszystkim ma znaczenie ze względu na:

  • zmiany na rynku pracy – do Polski wyemigrowały tysiące pracowników z różnych branż. Do tego wiele polskich firm nawiązało współpracę z ukraińskimi. Znajomość języka ukraińskiego w wielu przypadkach stanowi więc ogromne ułatwienie, ponieważ pomaga w komunikacji. Przydaje się w szczególności m.in. pracownikom rozmaitych fundacji, inżynierom, dyplomatom, urzędnikom i prawnikom.

Umiejętność posługiwania się językiem ukraińskim jest też pozytywnie postrzegana w przypadku osób szukających pracy – w ten sposób można wyróżnić się spośród kandydatów (ma to szczególne znaczenie, gdy aplikuje się do firmy współpracującej z Ukrainą albo zatrudniającej wielu Ukraińców);

  • zmiany społeczne w Polsce – ponieważ w naszym kraju mieszka obecnie wielu emigrantów ze wschodu, znajomość języka ukraińskiego przydaje się w życiu codziennym;
  • socjalizację – Ukraińców coraz częściej można spotkać nie tylko w pracy czy na uczelni, ale też w grupie znajomych. Umiejętność posługiwania się chociażby podstawowymi zwrotami pomaga w komunikacji oraz pomaga w integracji. W ten sposób można łatwiej poznawać nowych ludzi i zdobywać przyjaźnie, czy nawet znaleźć miłość. Wiele osób chce uczyć się języka, ponieważ zakochało się w kimś z Ukrainy i chce lepiej się porozumieć ze swoim partnerem/partnerką oraz jego/jej rodziną i bliskimi.

Warto pamiętać także o tym, że po zakończeniu wojny Ukraina będzie krajem w odbudowie. Stworzy to ogromny rynek, na którym odnajdzie się wiele polskich firm oraz organizacji. Znajomość ukraińskiego niewątpliwie będzie wtedy niezwykle przydatna. Nauka tego języka ma więc ogromny potencjał, w szczególności dla Polaków, którzy są bezpośrednimi sąsiadami Ukrainy.

Jakie korzyści daje nauka języka ukraińskiego?

Nauka języka ukraińskiego to doskonały sposób na to, by poszerzyć swoje horyzonty. W ten sposób zyskuje się możliwość poznania zupełnie nowej kultury, nieco podobnej, ale mimo wszystko odmiennej od naszej. Ludy słowiańskie łączy niezwykła przeszłość, a eksplorowanie podobieństw i różnic jest fascynującym doświadczeniem.

Ukraińska kultura i sztuka – zarówno dawna, jak i współczesna – mają wiele do zaoferowania wrażliwemu odbiorcy. Znajomość języka pomaga odkrywać m.in. książki, filmy i muzykę.  Szczególnie warto zachwycić się brzmieniem tego pięknego, melodyjnego języka.

Przy tym dobrze jest pamiętać, że sama nauka języka obcego to doskonały trening dla mózgu. Pomaga ćwiczyć pamięć i koncentrację, rozbudza kreatywność, a także poprawia ogólne zdolności poznawcze. Co więcej, ma wpływ na samopoczucie – podnosi poczucie własnej wartości, zwiększa pewność siebie i skłania do otwierania się na innych ludzi oraz nowe doświadczenia.

Warto też przy tym zaznaczyć, że na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno. Rzeczywiście, z wiekiem zajmuje ona nieco więcej czasu, ale jest wręcz zalecana. Naukowcy są zgodni co do tego, że znacznie opóźnia proces „starzenia się” mózgu, zmniejszając ryzyko problemów z pamięcią czy nawet wystąpienia demencji.

Do nauki języka ukraińskiego jak najbardziej powinno się zachęcać także najmłodszych. Nie tylko będzie im łatwiej zbliżyć się do rówieśników, których spotykają w szkole i na podwórku, ale też będą intensywnie rozwijać swoje zdolności do nauki. Badania potwierdzają, że dzieci uczące się języków obcych osiągają wyższe wyniki w nauce, ponieważ mają lepszą pamięć, są bardziej uważne i zorganizowane, a także wykazują większą kreatywność i pewność siebie.

Czy język ukraiński jest trudny w nauce?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy ukraiński jest trudny w nauce, ponieważ każdy ma inne zdolności i predyspozycje. W porównaniu z innymi językami, np. chińskim czy fińskim, na pewno jest łatwiejszy. Polakom z pewnością będzie sprawiał mniej problemów ze względu na pewne podobieństwa, m.in. w brzmieniu słów czy gramatyce. Nie bez powodu wielu Ukraińców jest w stanie porozumieć się z Polakami nawet bez znajomości języka.

W praktyce największą trudnością jest opanowanie nowego alfabetu, jakim jest cyrylica. Składa się on jednak tylko z 33 liter, dlatego nie powinno to stanowić większego wyzwania (dla porównania, przy nauce języka chińskiego trzeba przyswoić przynajmniej 3500 znaków!).

Nauką języka ukraińskiego można zająć się samodzielnie, korzystając z podręczników czy materiałów dostępnych online. Jeśli jednak chce się szybko robić postępy albo ma się kłopot ze zmotywowaniem się do pracy, najlepiej jest zapisać się na kurs.

Kontakt
al. Jerozolimskie 53 (parter)
Nasz newsletter
Zapisz się do newslettera i pobierz mini e-book "50 fałszywych przyjaciół w obrazkach oraz 50 rosyjskich słów, które już znasz"